ჩვენი გამოკვლევების რიცხვი მალე გაუტოლდება გერმანიის დღიური გამოკვლევის დონეს - თენგიზ ცერცვაძე
საქართველო, თბილისი - 19:33 | 09.05.2020 ნანახია: 843
თბილისის ინფექციური საავადმყოფოს ხელმძღვანელმის თენგიზ ცერცვაძის განცხადებით, საქართველოში უკვე ორი ათასს მიაღწია ტესტირების რაოდენობამ. მისი თქმით, ჩვენს ქვეყანში გამოკვლევების რიცხვი მალე გაუტოლდება ევროპის ლიდერის, გერმანიის დღიური გამოკვლევის დონეს.
„მალე ჩვენი გამოკვლევების რიცხვი, ასე ირწმუნებიან სამინისტრო და დაავადებათა კონტროლის ცენტრი, გაუტოლდება ევროპის ლიდერის, გერმანიის დღიური გამოკვლევის დონეს. უკვე ორი ათასს მიაღწია ჩვენთან ტესტირების რაოდენობამ, გერმანიაში დღეში სამი ათასი ტესტი ტარდება. ერთ რამეს მიაქციეთ ყურადღება, რომ ჩვენთან იკვლევდნენ ცოტას, მაგრამ იკვლევდნენ იმას, ვინც საჭირო იყო. ეს სისტემა, რომელიც საქართველომ შემოიღო, სასწრაფო, ოჯახის ექიმი, ცხელების ცენტრი და კოვიდცენტრი, დამიჯერეთ, არც ერთ ევროპის ქვეყანას ეს წრე, ეს კასკადი არ ჰქონია. ცხელების ცენტრი საქართველოს ნოუჰაუა. ამან, როგორც ჩანს, იმუშავა, რადგან ტესტების რაოდენობა გაიზარდა და ავადმყოფების არა, ეს მიუთითებს, რომ მცირე ტესტებითაც ვიკვლევდით იმ ავადმყოფებს, ვისი გამოკვლევაც იყო საჭირო“, – განაცხადა თენგიზ ცერცვაძემ.
მისი თქმით, დღეს კვლევა უტარდება ყველას, ვისაც აქვს სიმპტომი და ვინც შეიძლება ჩაითვალოს რისკჯგუფად.
"დიდი რაოდენობით ტესტების თავიდან არ ქონას ვაკომპენსირებდით სწორი, მიზნობრივი კ„ვლევით, რომ სამიზნე ჯგუფები ყოფილიყო შერჩეული სწორად. კვლევა უტარდებოდა მათ, ვისაც ყველაზე მეტად სჭირდება. სადღეისოდ არსებული კვლევის პროტოკოლით, კვლევა უტარდება ყველას, ვისაც აქვს სიმპტომი, ასევე ვისაც აქვს სულ მცირე მიზეზი, რომ ჩაითვალოს რისკის ჯგუფად, ჰქონდა შეხება საეჭვო პაციენტთან, ჰქონდა შეხება უცხოელთან. კვლევა უტარდება ყველა მედიცინის მუშაკს, რადგან ისინი აღმოჩნდნენ მაღალი რისკის ჯგუფი. კვლევა უტარდება და უკვე ჩატარდა მოხუცთა თავშესაფარში. კვლევა ჩატარდება ძალოვან სტრუქტურებში, შეიარაღებულ ძალებში, ყველგან, სადაც საქმიანობის მიხედვით ორგანიზებული ჯგუფია, ანუ ისეთ სამსახურებში, სადაც მოქალაქეებს უწევთ ერთად ყოფნა. ყველა ასეთ ადგილებში ჩატარდება ტესტირება“, – განაცხადა ცერცვაძემ.