ნუ გვექნება იმის ილუზია, რომ აგრესიული ტესტირებით მთელ მოსახლეობას გამოვიკვლევთ, გერმანიამ 10 %-ზე მეტი ვერ გამოიკვლია - თენგიზ ცერცვაძე
საქართველო, თბილისი - 20:18 | 25.04.2020 ნანახია: 745
კოვიდზე ნუ გვექნება იმის ილუზია, რომ აგრესიული ტესტირებით მთელ მოსახლეობას გამოვიკვლევთ, ან - ნახევარს. გერმანიამ ათ პროცენტზე მეტი ვერ გამოიკვლია, - ამის შესახებ ინფექციური საავადმყოფოს ხელმძღვანელმა თენგიზ ცერცვაძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, რაც მეტი ადამიანი იქნება გატესტილი, უკეთესია, მაგრამ იმ ქვეყნებშიც კი, სადაც მასობრივი, აგრესიული ტესტირება ტარდება, 8-10 პროცენტია სულ გამოკვლეული და ეს არის მოსახლეობის მაინც მცირე ნაწილი, 90 პროცენტი მაინც გამოკვლევის გარეშე რჩება.
„5 წელია, ვაწარმოებთ ცე ჰეპატიტის აგრესიულ ტესტირებას, მიუხედავად ამისა, მოსახლეობის ნახევარზე მეტია ჯერ გამოკვლეული და არა მთელი მოსახლეობა - ახლა კოვიდზე ნუ გვექნება იმის ილუზია, რომ აგრესიული ტესტირებით მთელ მოსახლეობას გამოვიკვლევთ, ან - ნახევარს“, - თქვა თენგიზ ცერცვაძემ.