მზად უნდა ვიყოთ, რომ კორონავირუსის ეპიდემიის პიკი ივლისში იყოს - თენგიზ ცერცვაძე
საქართველო, თბილისი - 18:40 | 19.03.2020 ნანახია: 2593
მზად უნდა ვიყოთ, რომ კორონავირუსის ეპიდემიის პიკი ივლისში იყოს, - ამის შესახებ თბილისის ინფექციური საავადმყოფოს დირექტორმა თენგიზ ცერცვაძემ განაცხადა. მისი თქმით, ვინაიდან კორონავირუსი ახალი ტიპის ინფექციაა, არავინ იცის, გავრცელების პიკი როდის იქნება.
როგორც ცერცვაძემ აღნიშნა, ექსპერტთა ნაწილი იმედოვნებს, რომ გრიპის მსგავსად, აპრილიდან კორონავირუსის შემთხვევაშიც ეპიდემიის დაღმავალი ტალღა დაიწყება, თუმცა ეს მხოლოდ ვარაუდებია.
„არავინ იცის, როდის იქნება ვირუსის გავრცელების პიკი, რადგან ეს არის ახალი ვირუსი და მისი ბუნება როგორია, დამერწმუნეთ, არავინ იცის. არის მხოლოდ ვარაუდები და მსჯელობენ პრეცედენტებით გრიპის ეპიდემიის მიხედვით. გრიპის ეპიდემია მეორე პიკს, პირველი ნოემბერ-დეკემბერში იყო, აღწევს თებერვალ-მარტში და აპრილიდან ის ხდება მილევადი, ანუ იწყება ეპიდემიის დაღმავალი ტალღღა. ექსპერტთა ნაწილს აქვს იმედი და ყველას ასე გვინდა, რომ კორონავირუსის ეპიდემია მოიქცეს ისე, როგორც გრიპის ეპიდემია. თუ ეს მოხდა, ხომ ძალიან კარგი, თუმცა კორონავირუსმა სულ სხვა თვისებები თუ გამოამჟღავნა, ეპიდემია დაღმავალი გზით არ წავიდა, ჩვენ ამისთვისაც მზად უნდა ვიყოთ, შესაძლოა, ეს პიკი იყოს არა მარტში, არამედ ივნისში, ივლისში და ასე შემდეგ“,- აღნიშნა თენგიზ ცერცვაძემ.