კორონავირუსით ინფიცირებული სამი პაციენტის მდგომარეობა პრობლემურია, მათ შორის ერთი 80 წელს გადაცილებულია - ეზუგბაია
საქართველო, თბილისი - 11:00 | 19.03.2020 ნანახია: 780
საქართველოში კორონავირუსით ინფიცირებულთა რაოდენობა 40-მდე გაიზარდა. თბილისის ინფექციური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორის, მარინა ეზუგბაიას განცხადებით, 31 პაციენტი თბილისის ინფექციურ საავადმყოფოში წევს და მათგან სამის მდგომარეობა პრობლემურია. მისივე თქმით, ერთი პაციენტი 80 წელს გადაცილებულია და თანმხლები დაავადება აქვს.
”31 პაციენტში სამი პაციენტი არის პრობლემური, მათ გარკვეულწილად რისკის შემცველი გარემოებები აქვთ. ერთ-ერთი ასეთი რისკია ის, რომ ერთ პაციენტს, რომლის ასაკი არის 80 წელზე მეტის და მას აქვს თანმხლები დაავადება მძიმე ნევროლოგიური დაავადების სახით. ასეთ შემთხვევაში შეიძლება პაციენტის მდგომარეობა დაგვიმძიმდეს, დაავადების მიმდინარეობის ნებისმიერ პერიოდში და პროგნოზი შეიძლება გახდეს არაკეთილსაიმედო. ამიტომ ვლაპარობთ, რომ ეს პაციენტი პრობლემურია. გარდა ამისა, ორი პრობლემური პაციენტი გვყავს, ისინიც გარკვეულწილად პრობლემატური არიან, რადგან ერთთან არის ჰიპერტონული დაავადება და ამიტომ ამ პაციენტთანაც შესაძლებელია დაავადების პროგრესირება, გართულება, ნებისმიერ პერიოდში და პროგნოზულად ცუდი გამოსავალი. მესამე მძიმე პაციენტთან ამ ეტაპზე სუბიქეტურ-ობიექტური მდგომარეობა დამაკმაყოფულებელია, მაგრამ კომპიუტერული ტომოგრაფიით, დინამიურად გაუარესებული გვქონდა მაჩვენებლი. პროგნოზულად, ამ სამ პაციენტთან მდგომარეობა სერიოზულია და დინამიურად სჭირდებათ დაკვირვება“ ,- აღნიშნა ეზუგბაიამ. როგორც ეზუგბაიამ განაცხადა, დანარჩენი პაციენტების მდგომარეობა სტაბილურია.