ჩეხ ტურისტთან კონტაქტში მყოფი 30 პირი იზოლირებულია და მიმდინარეობს დამატებითი კონტაქტების შესწავლა - ეკატერინე ტიკარაძე
საქართველო, თბილისი - 14:11 | 16.03.2020 ნანახია: 722
ჩეხ ტურისტთან კონტაქტში მყოფი 30 პირი იზოლირებულია და მიმდინარეობს დამატებითი კონტაქტების შესწავლა, - განაცხადა ჯანდაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემ.
მისი თქმით, სამთო კურორტების დაკეტვა ჩეხ მოქალაქეს უკავშირდება, რომელსაც კორონავირუსი საკუთარ ქვეყანაში დაუდგინდა.
„თუ რატომ სამთო კურორტები, ამის მიზეზი უკვე კარგად ცნობილია, ჩეხი მოქალაქე, რომელიც იმყოფებოდა საქართველოში და 8 მარტს გამოუვლინდა, როგორც სატელეფონო საუბრისას თვითონ ყვება, გამოუვლინდა სიმპტომები, გაემგზავრა ჩეხეთში და მისი დიაგნოსტირება მოხდა ჩეხეთის რესპუბლიკაში, რის შემდეგაც მას ჰქონდა კონტაქტი ჩვენს საელჩოსთან და დაადასტურა, რომ აქვს კორონავირუსი. ეს გახდა გარკვეულწილად იმის ბიძგი, რომ ჩვენ მივიღეთ ეს გადაწყვეტილება და სამთო კურორტებზე, ისევე როგორც ყველა დახურულ სივრცეზე ვაწესებთ შეზღუდვებს.
მე მინდა მადლობა გადავუხადო ჩეხეთის მოქალაქეს მისი ძალიან მაღალი სამოქალაქო პასუხისმგებლობისთვის, ვინაიდან მან არ დამალა, ღიად დარეკა და ასევე ფოტო მასალით სრულიად აღწერა ის მარშუტი, რომელზეც ის იმყოფებოდა სიმპტომების გამოვლენის შემდეგ. ეს მნიშვნელოვნად დაეხმარა ჩვენ ოპერატიულ სამსახურს, რათა გუშინვე მოეხდინა ყველა იმ პირის იზოლირება, რომელიც ამ ადამიანთან იმყოფებოდა კონტაქტზე. ამ ეტაპისთვის 30 პიროვნებაა იზოლირებული და მიმდინარეობს დამატებითი კონტაქტების შესწავლა”, - განაცხადა ეკატერინე ტიკარაძემ.