კორონავირუსისგან გამოჯანმრთელებული პირველი პაციენტი, სავარაუდოდ, კლინიკიდან დღეს გაეწერება
საქართველო, თბილისი - 11:08 | 16.03.2020 ნანახია: 805
კორონავირუსისგან გამოჯანმრთელებული პირველი პაციენტი, სავარაუდოდ, კლინიკიდან დღეს გაეწერება - განცხადება რამდენიმე წუთის წინ, ინფექციური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორმა, მარინა ეზუგბაიამ ჟურნალისტებთან საუბრისას გააკეთა.
ეზუგბაიას თქმით, ინფექციურ საავადმყოფოში მყოფი 28 პაციენტიდან 8-ს აქვს პნევმონია.
„დღეს დილის მონაცემებით, ჩვენთან 45 პაციენტი წევს, 28 ინფიცირებულია. გუშინ გაცხადდა, რომ ჩვენი პირველი პაციენტი გამოჯანმრთელდა. მეორე ჯერზეც მიღებულია უარყოფითი პასუხი. მეორე პაციენტთან ჩატარდება ტესტირება და ვიმედოვნებთ იქაც პასუხი უარყოფითი იქნება და ეს იქნება მეორე გამოჯანმრთელებული პაციენტი.
"28 პაციენტიდან გყვავს 8 პნევმონიით პაცინეტი. 4 პაციენტი მძიმე პნევმონიითაა. ვიმედოვნებთ, გარკვეული პერიოდის მერე დადგება გაუმჯობესებული სიტუაცია. დანარჩენ ოთხ შემთხვევაში საშუალო სიმძიმეა და მკურნალობას ექვემდებარება.
"თუმცა, ამ სიტუაციაში მოქმედებს როგორც ორგანიზმი, ასევე ვირუსის მიმდინარეობა. ამიტომ, ძალიან ვფრთხილობთ. ყოველდღიურ რეჟიმში ვსაუბრობთ, მაგრამ ესეც ფრთხილია, რადგან ყვოელდღე შეიძება მდგომარეობის დამძიმება. გამოჯანმრთელებული პაციენტი ალბათ დღეს დატოვებს კლინიკას. დატოვების შემდეგ პაციენტი გადავა თვითიზოლაციაშია“, - განაცხადა ეზუგბაიამ.