ვლადიმირ პუტინის მიმართ რუსეთის მოქალაქეების კეთილგანწყობა შემცირდა
საქართველო, თბილისი - 11:20 | 18.11.2019 ნანახია: 930
რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის მიმართ მოქალაქეების კეთილგანწყობა შემცირდა. ამის შესახებ აღმიშნულია „ლევადა-ცვენტრის“ მონაცემებში. ამ დროისთვის პუტინის მიმართ კეთილგანწყობილია გამოკითხულა 24 პროცენტი, 2017 წელს ეს მაჩვებენელი 32 პროცენტს შეადგენდა. ასეთივე მაჩვენებლი ჰქონდა პუტინს 2011 წლის ოქტომბერშიც, ანტირეკორდი კი 2013 წლის მარტში დაფიქსირდა. გამოკითხულთა 30 პროცენტი რუსეთის პრეზიდენტზე ცუდის თქმა არ შეუძლია, 8 პროცენტს - კარგის, 15 პროცენტი ნეიტრალურად არის განწყობილი, უარყოფით დამოკიდებულებას და აგრესიას კი 3 პროცენტი განიცდის.
მთლიანობაში პოზიტიური დამოკიდებულება პუტინისადმი 2017 წლიდან, 10 პროცენტით, 32 პროცენტამდე შემცირდა, ნეიტრალური განწყობა კი 7- პროცენტით, 61 პროცენტამდე გაიზარდა. პოზიტიური შეფასებების მაქსიმუმმა 2008 წლის მარტში მიაღწია (50%). ამასთან პუტინის, როგორც პრეზიდენტის საქმიანობის შეფასება 3 პროცენტით გაიზარდა 2018 წელს, მისი მუშაობა მოსწონს რუსების 70 პროცენტს, არ მოსწონს - 28 პროცენტს. ეს რეიტინგი რეკორდული გახდა 2014 წლის ოქტომბერში - 85%.