ნათია თურნავამ ვლადისლავ კრიკლისთან შეხვედრისას სატვირთო გადაზიდვების, მათ შორის საბორნე და ფიდერული მომსახურების განვითარება განიხილა
საქართველო, თბილისი - 16:25 | 22.10.2019 ნანახია: 1003
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ნათია თურნავა უკრაინის ინფრასტრუქტურის მინისტრის ვლადისლავ კრიკლის შეხვდა.
შეხვედრა „თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმის" ფარგლებში გაიმართა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე აკაკი საღირაშვილი და საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის ხელმძღვანელი ლევან კარანაძე.
როგორც შეხვედრაზე ეკონომიკის მინისტრმა ნათია თურნავამ აღნიშნა, ქვეყნის სატრანზიტო პოტენციალის გაძლიერება საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტია.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ისეთი საკითხი, როგორიც ორ ქვეყანას შორის სატვირთო გადაზიდვების, მათ შორის საბორნე და ფიდერული მომსახურების განვითარებაა. აღნიშნა, რომ ქართული მხარე გამოხატავს მზადყოფნას ამ მხრივ მჭიდრო თანამშრომლობისთვის.
ნათია თურნავამ და ვლადისლავ კრიკლიმ ასევე ისაუბრეს ტურიზმის და სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის შესახებ.
„ საქართველოსა და უკრაინას შორის ათწლეულების განმავლობაში მჭიდრო და მეგობრული ურთიერთობები განსაკუთრებით ხაზგასასმელია. უკრაინა საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი პარტნიორია და ამ ქვეყნის მონაწილეობა „თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმში" მნიშვნელოვანი და მისასალმებელია", - აღნიშნა ნათია თურნავამ შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
2018 წელს უკრაინა საქართველოს რიგით მეხუთე სავაჭრო პარტნიორი იყო. მიმდინარე წლის პირველ ორ კვარტალში უკრაინიდან ინვესტიციებმა 1,17 მლნ. დოლარი შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში უკრაინაში ქართული პროდუქციის ექსპორტი ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. 2018 წელს საქართველოდან უკრაინაში ექსპორტი 41%-ით გაიზარდა.
ასევე ზრდით გამოირჩევა ტურიზმის სექტორი - მიმდინარე წლის სექტემბრის ჩათვლით, 17%-ით გაიზარდა უკრაინელ ვიზიტორთა რაოდენობა.