ტექნიკური უნივერსიტეტში სამუშაო ვიზიტით CERN-ის მეცნიერი გაბრიელა პულიეზე იმყოფებოდა
საქართველო, თბილისი - 16:31 | 11.10.2019 ნანახია: 924
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სამუშაო ვიზიტით ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაციის (CERN) საერთაშორისო კოლაბორაცია CMS-ჯგუფის RPC-სუბდეტექტორის ხელმძღვანელი, ბარის (იტალია) უნივერსიტეტის პროფესორი გაბრიელა პულიეზე იმყოფებოდა.
ვიზიტის ფარგლებში, პროფესორი პულიეზე ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორს აკადემიკოს არჩილ ფრანგიშვილსა და სტუ-ის CMS-ექსპერიმენტის ჯგუფის წევრებს შეხვდა. მხარეებმა CERN-ის აღნიშნული ექსპერიმენტის მოდერნიზების საკითხები განიხილეს და მასში ტექნიკური უნივერსიტეტის შემდგომ ჩართულობაზე იმსჯელეს, რაც ორივე მხარისათვის მნიშვნელოვანი პროცესია, იმის გათვალისწინებით, რომ ტექნიკური უნივერსიტეტი არაერთი წელია წარმატებით თანამშრომლობს CERN-თან.
შეხვედრაზე იტალიელმა პროფესორმა ყურადღება გაამახვილა იმ სოლიდურ წვლილზე, რაც ტექნიკური უნივერსიტეტის მეცნიერთა ჯგუფს CMS-ექსპერიმენტში, კერძოდ კი RPC-სუბდეტექტორის შექმნაში შეაქვს და დადებითად შეაფასა ტექნიკური უნივერსიტეტის მხრიდან CERN-თან კოლაბორაციაში მყოფი ქართველ მეცნიერთა ჯგუფის სერიოზული მხარდაჭერა.
როგორც გაბრიელა პულიეზემ აღნიშნა, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მეცნიერთა ჯგუფს ერთ-ერთი წამყვანი როლი აკისრია RPC-სუბდეტექტორის შექმნის პროცესში და ამასთან, ნაყოფიერად თანამშრომლობს CMS-ექსპერიმენტის სხვა სუბდეტექტორების ჯგუფებთან.
არჩილ ფრანგიშვილმა სტუმარს დეტალურად გაააცნო უნივერსიტეტში მიმდინარე სამეცნიერო პროექტები და სამომავლო გეგმები. როგორც რექტორმა განაცხადა, ტექნიკური უნივერსიტეტი უპირობო მზაობას გამოთქვამს, მომავალშიც დაუჭიროს მხარი CERN-ის CMS-ექსპერიმენტში მონაწილე სტუ-ის მეცნიერთა ჯგუფს.
ღონისძიებაზე გამოფენილი იქნება ძველი ისტორიული ფოტოები, რომელზეც ასახულია პურთან დაკავშირებული საინტერესო ფაქტები.
ღონისძიება 12 ოქტომბერს, 12:00 საათზე გაიხსნება.