ევროკავშირში, G7-ში, რუსეთის შესაძლო დაბრუნებას არ ეთანხმებიან
საქართველო, თბილისი - 13:21 | 22.08.2019 ნანახია: 941
ევროკავშირში „დიდ შვიდეულში“ რუსეთის დაბრუნების წინაარმდეგნი არიან, ვიდრე ის მიზეზები არ აღმოიფხვრება, რომელმაც ამ ფრომატიდან მისი გარიცხვა გამოიწვია. ამის შესახებ ბრიუსელში ჟურნალისტებს ევროკავშირის სტრუქტურებში მაღალი რანგის წყრომ განუცხადა.
„ევროკავშირი მტკიცედ რჩება იმ პოზიციაზე, რომ 2014 წელს „დიდი რვიანიდან“ რუსეთის გარიცხის მიზეზები დღეს კიდევ არსებობს, ამიტომ ევროკავშირი „შვიდეულში“ რუსეთის მიწვევის იდეის წინააღმდეგია. შვიდეულის შეხვედრაზე რუსეთის მიწვევა პიროებების გარეშე კონტრპროდუქტიული და სისუსტის ნიშანი იქნება“, - განაცხადა წყარომ.
მისი თქმით, რუსეთთან დიალოგისთვის არსებობს G20-ის ფორმატი, G7 კი უნდა დარჩეს დემოკრატიის ფორუმი, რომელიც საერთო ღირებულებების ერთგულია.
როგორც ცნობილია, დონალდ ტრამპი საფრანგეთის პრეზდენტს ემანუელ მაკრონს დათანხმდა 2020 წელს რუსეთი აშშ-ში G7-ის სამიტზე მიიწვიოს. სავარაუდოდ, ამ საკითხს ტრამპი ბიარიცში დიდი შვიდეულის სამიტზე დააყენებს.
დიდი ბრიტანეთის პრემიერი ბორის ჯონსონი და გერმანიის კანცლერი ანგელა მერკელი G7-ში რუსეთის დაბრუნების წინააღმდეგნი არიან სოლსბერისა და უკრაინაში განვითარებული მოვლენების, ასევე სხვა რეგიონებში მიმდინარე კონფლიქტების გამო.