ქობულეთის ერთ-ერთ სასტუმროში 10 ადამიანი, სავარაუდოდ, ხაჭაპურით მოიწამლა
საქართველო, თბილისი - 14:03 | 22.07.2019 ნანახია: 1126
ქობულეთის ერთ-ერთ სასტუმროში 10 ადამიანი მოიწამლა, მათ შორის 9 მცირეწლოვანია. აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლი ქობულეთის რეგიონულ საავადმყოფოზე დაყრდნობით განმარტავს, რომ ყველა მათგანს პირღებინება და თავის ტკივილი აღენიშნებოდა.
მედიკოსების ინფორმაციით, კვებითი ინტოქსიკაცია, სავარაუდოდ, ხაჭაპურმა გამოიწვია. პაციენტებმა თქვეს, რომ ის კვერცხით იყო მომზადებული.
ათივე პაციენტი კლინიკიდან უკვე გაწერეს.
''პაციენტების ნაწილი თვითდინებით მოვიდა, ნაწილი კი სასწრაფო დახმარების ბრიგადამ შემოიყვანა. მათ შორის 7 ბავშვი იყო, ერთი კი ზრდასრული. მათი მდგომარეობა საშუალო სირთულის იყო. ყველას პირველადი დახმარება გაეწია და გაწერილი იქნა ბინაზე. მათ სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრებოდა. როგორც პაციენტები და თანხმლები პირები ყვებოდნენ მიირთვეს ხაჭაპური, რომელიც კვერცხიანი იყო. ყველა მათგანი იმავე დღეს გავწერეთ. შემთხვევა ორი დღის წინ მოხდა'' - უთხრა აჭარის საზოგადოებრივ მაუწყებელს ქობულეთის რეგიონული საავადმყოფოს მიმღების ექიმმა.
ურსათის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, რეაგირების მიზნით, შემოწმდა სასტუმრო- "მეგობრობას", კვების ბლოკი, სადაც აღნიშნული პირები ისვენებდნენ. ლაბორატორიული კვლევისთვის აღებულია საკვების ნიმუშები, შედეგები მომავალ კვირას გახდება ცნობილი.