კარგად ვიცით სად არის სიმართლე და აქ მოვდივართ და ამ სიმართლეს ვეუბნებით - გიორგი გახარია პროკურატურაში გამოკითხეს
საქართველო, თბილისი - 19:53 | 17.07.2019 ნანახია: 1049
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი გახარიამგენერალურ პროკურატურაში გამოკითხვისდასრულების შემდეგ, ჟურნალისტებთანკომენტარი გააკეთა.
მინისტრის განცხადებით, ახლა მისთვისმნიშვნელოვანია როგორც დაშავებულებზეზრუნვა, ასევე მიმდინარე გამოძიება, რომელმაცუნდა გამოყოს ორგანიზატორები რომელთაკონკრეტულ მოწოდებებს ორგანიზებული დაძალადობრივი შტურმი მოჰყვა.
მისი თქმით, გამოძიების თითოეული დეტალიუნდა იყოს ღია საზოგადოებისთვის.
„საერთოდ ყველა კითხვა, რომელიცგამოძიებას აინტერესებდა, მოგეხსენებათ, რომ გენერალური პროკურატურა იძიებს სამოხელეონაწილში გადაცდომების შესაძლებლობას დასაერთოდ ამ ღონისძიებას, ყველა ამ კითხვაზეშესაბამისად, ჩემს მიერ იქნა პასუხი გაცემული.“- განაცხადა გიორგი გახარიამ.
ჟურნალისტის კითხვაზე, თუ როდის მოხდაბიძინა ივანიშვილის ინფორმირება მომხდარისშესახებ, გიორგი გახარიამ განაცხადა, რომ ესმოხდა მეორე დღეს - „მან დამირეკა მეორედღეს და მე ავუხსენი რა მოხდა იმ ღამეს“.- თქვა შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
გიორგი გახარია „მოდით ასე შევთანხმდეთ, დღეს, შინაგან საქმეა სამინისტროს, ჩემიპირადად და მთავრობის ძირითადი საზრუნავიარის ამ ღონისძიების დროს - ძალადობრივი, უკანონო აქციის შეწყვეტის დროსდაზარალებულ ჩვენს მოქალაქეებზე ზრუნვა. ესარის დღეს ჩვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი, ყველაზე მთავარი, რასაც ვაკეთებთ. გარდაამისა, რა თქმა უნდა, ჩვენთვის ასევეუკიდურესად მნიშვნელოვანია გამოძიებარომელიც მიმდინარეობს შინაგან საქმეთასამინისტროში, რომელმაც ერთმნიშვნელოვნადუნდა გამოყოს ყველა ის ორგანიზატორი, რომელმაც პირდაპირი მოწოდებით - პოლიტიკოსებმა, კონკრეტულმა ადამიანებმა, მშვიდობიანი აქცია გახადეს ძალადობრივი, რასაც შემდგომ მოყვა ორგანიზებული, ძალადობრივი, სისტემური შტურმისაქართველოს პარლამენტზე და ამ შტურმისმოსაგერიებლად საქართველოს პოლიცია იყოიძულებული გამოეყენებინა სპეციალურისაშუალებები. კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ, ჩვენთვის, დღეს, ყველაზე მნიშვნელოვანია, პირველ რიგში ვიზრუნოთ, ჩვენს მოქალაქეებზედა შემდგომ, გამოძიების თითოეული დეტალიგახდეს ღია და საჯარო ჩვენი მოქალაქეებისთვისდა ბოლომდე მივიყვანოთ ორივე ეს საქმე.
მე როგორც ერთხელ აღვნიშნე, კიდევ ერთხელგავიმეორებ, რამდენჯერაც დამიბარებენ დარამდენჯერაც საჭირო იქნება იმდენჯერ მოვალ, იმიტომ რომ მე არ მაქვს და შინაგან საქმეთასამინისტროს არ გვაქვს არანაირი პრობლემა, იმიტომ რომ კარგად ვიცით სად არის სიმართლედა ჩვენ აქ მოვდივართ და ამ სიმართლესვეუბნებით“, - განაცხადა მინისტრმა.