ფულადი გზავნილების შეჩერება ერთხელ უკვე უნდოდა რუსეთს, მაგრამ არ გამოუვიდა - რომან გოცირიძე
საქართველო, თბილისი - 15:30 | 09.07.2019 ნანახია: 1400
ტექნიკურად შეუძლებელია, რომ ფულადი გზავნილები შეაჩეროს, ამის გაკეთება ერთხელ უკვე უნდოდა რუსეთს, მაგრამ არ გამოუვიდა, - ამის შესახებ ამის შესახებ საპარლამენტო ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარემ, რომან გოცირიძემ რუსეთის მხრიდან საქართველოსთვის დამატებითი სანქციების შესაძლო დაწესების საკითხზე საუბრისას განაცხადა.
„რა ფორმას მიიღებს რუსული სანქციები არავინ არ იცის, ვინაიდან ეს არის მიმართვა პუტინისადმი და შემდეგ უკვე პუტინის მოწყალებაზეა დამოკიდებული. ტექნიკურად შეუძლებელია, რომ ფულადი გზავნილები შეაჩეროს, ამის გაკეთება ერთხელ უკვე უნდოდა რუსეთს, მაგრამ არ გამოუვიდა. ფული ისეთი რამ არის, ყოველთვის იპოვის თავის გზას და შემოვლითი გზებით შემოვა, უბრალოდ ადამიანებს გააწვალებს. რაც შეეხება ღვინოსა და ბორჯომს, 2013 წლის დასაწყისში პატარკაციშვილის ოჯახმა ბორჯომი მიჰყიდა რუსულ „ალფა ბანკს“ და დღეს „ბორჯომი“ არის რუსული კომპანია და თუ საკუთარ კომპანიას გამოუცხადებენ ემბარგოს არ ვიცი, თუმცა რუსებისგან არაფერია გამორიცხული, როცა ასე დასაჯეს საკუთარი ტურისტები. ღვინო არ არის გამორიცხული შანტაჟისთვის გამოიყენონ. ბუნებრივია სასიამოვნო არ არის, მაგრამ ერთხელ უკვე გავიარეთ ეს ისტორია და ამით ვერავის შეაშინებენ“, – განაცხადა რომან გოცირიძემ.
რუსეთის სახელმწიფო დუმის საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტმა გუშინ მხარი დაუჭირა რუსეთში საქართველოდან ქართული ღვინისა და მინერალური წყლის იმპორტის აკრძალვას, ასევე რუსეთსა და საქართველოს შორის ფულადი გზავნილების შეჩერებას.