პოლიციელების დიდი რაოდენობა გულწრფელად თანაუგრძნობდა პროტესტანტებს, რადგან ბევრი მათგანი მსახურობს საოკუპაციო ხაზზე - გახარია
საქართველო, თბილისი - 21:37 | 27.06.2019 ნანახია: 1258
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი გახარია, ჟურნალისტებთან შეხვედრას მართავს. გიორგიგახარია 20 ივნისს განვითარებულმოვლენებთან დაკავშირებით საუბრობს. მისითქმით, პოლიციელების ძალიან დიდირაოდენობა, რომლებიც იქ იდგნენ, გულწრფელად თანაუგრძნობდნენ აქციას, რადგან ბევრი მათგანი მსახურობს საოკუპაციოხაზზე.
„პასუხი ერთის მხრივ მარტივია, მაგრამ ასევერთულია. რა თქმა უნდა, უსაფრთხოებისკომპონენტი, იმაში რაც მოხდა პარლამენტისშენობაში, პარლამენტის თავმჯდომარისადგილიდან და შემდგომ ყველაფერი რაც ამასმოჰყვა, ჩვენ დღეს ერთმნიშვნელოვნადვხედავთ, რომ ეს შესაძლებელია სპეციალურისამსახურების გამოძიების საგანი გახდეს - უნდაგახდეს, განსაკუთრებით მას შემდეგ რაგანვითარებაც მოჰყვა ამ ქმედებას. თუმცა, აქვემინდა აღვნიშნო, რომ ეს ორი სხვადასხვაკომპონენტია. არსებობს კომპონენტი, რამაცგამოიწვია თავისუფალი მოქალაქისსამართლიანი პროტესტი. ასევე მინდა გითხრათ, რომ პოლიციელების ძალიან დიდი რაოდენობა, რომლებიც იქ იდგნენ, დარწმუნებული კი არავარ, უბრალოდ ვიცი, რომ გულწრფელადთანაუგრძნობდნენ ამ პროტესტანტებს.
რატომ? იმიტომ, რომ ბევრი მათგანი მსახურობსსაოკუპაციო ხაზზე, მათ ძალიან კარგად ესმითუსაფრთხოების და ოკუპაციის კომპონენტი, რამდენად მნიშვნელოვანია და ემოციურადაცძალზედ მნიშვნელოვანია მათთვის. ამიტომ აქარანაირი პრობლემა არ არსებობდა იმაში, რომისინი აბსოლუტურად თანაუგრძნობდნენ ამპროტესტს. ეს არის ერთი ნაწილი, რა იყოგათვლილი და რას მიზანს ემსახურებოდა ამღონისძიების მესვეურების ქმედების უკან, იყოთუ არა გათვლები, რომლებიც ქვეყნისუსაფრთხოებას შეუქმნიდა რისკებს და სხვა, აბსოლუტურად სხვა საკითხია, რომელიც ასევეუსაფრთხოებას ეხება, ყველაფერი ის რა სახეცმიიღო შემდგომ ამ პროტესტმა. ორივეკომპონენტი განსახილველია უსაფრთხოებისგანზომილების თვალსაზრისით, თუმცა მევთვლი, რომ ეს არის სხვადასხვა კომპონენტი. ვერანაირ და ვერცერთ შემთხვევაში მე იმპროტესტს, რომელიც ჩვენმა მოქალაქეებმაპარლამენტის წინ გამოხატეს, ვერ დავუკავშირებუსაფრთხოების იმ შესაძლო რისკებს, რომელიცშესაძლებელია ყოფილიყო რუსი დეპუტატისქმედებების უკან. ეს სხვადასხვა რამ არის. თუმცაასევე ხაზგასმით
აღვნიშნავ: რა ფორმებიც მიიღო შემდგომ ამპროტესტმა, ესეც ასევე, ქვეყნის უსაფრთხოებისკომპონენტს ძალზედ სერიოზულად ეხება და ესსხვა ფორმატში, მაგრამ ასევე განსახილველია.
ახალი შექმნილი რისკები, რომელიც ჩვენსწინაშეა და რომელსაც ჩვენ უკვე ყველავხედავთ, სამწუხაროდ ჩვენი მოქალაქეებიც უკვეგრძნობენ, ეს გახდება მსჯელობის საგანიუახლოეს პერიოდში, თუმცა ასევე უნდაგავითვალისწინოთ, რომ ჯერ პროცესიდასრულებული არ არის. ჯერ თემები საკმაოდცხელია.
პასუხისმგებლობა ერთმნიშვნელოვნად ეკისრებაჩვენს შესაბამის უწყებებსაც, მათ შორისუსაფრთხოების საბჭოსაც, თუმცა ეს არ იყოგაანალიზებული და ეს არ ყოფილა განხილული. ამ ჭრილში სამწუხაროდ ეს ღონისძიება, რომელიც ჩატარდა პარლამენტში დანახული არყოფილა. ამას გეუბნებით გულწრფელად, შესაძლებელია, რომ იყოს შეცდომა ანარასაკმარისი ანალიზი, თუმცა ეს არის ფაქტი”, - განაცხადა გიორგი გახარიამ.