ირაკლი კობახიძე საქართველო-დიდი ბრიტანეთის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელს შეხვდა
საქართველო, თბილისი - 13:00 | 25.05.2018 ნანახია: 1103
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ დიდი ბრიტანეთის პარლამენტში საქართველოს საკითხებზე პარტიათაშორისი საპარლამენტო ჯგუფის ხელმძღვანელი, ჯონათან ჯანოგლი და დელეგაცია მიიღო. დელეგაცია საქართველოს პირველი რესპუბლიკის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად ეწვია.
მხარეებმა ორმხრივი ურთიერთობები და თანამშრომლობის სხვადასხვა მიმართულებით გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს. საუბარი შეეხო საქართველოში განხორციელებულ დემოკრატიულ რეფორმებსა და ჩვენი ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტებს.
როგორც შეხვედრის დასრულების შემდეგ საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე სოფიო ქაცარავამ განაცხადა, საქართველოს დიდი ბრიტანეთის მხრიდან სრული პოლიტიკური მხარდაჭერა აქვს.
„საქართველოს აქვს სრული პოლიტიკური მხარდაჭერა დიდი ბრიტანეთიდან. ჩვენ საუბარი გვქონდა ჩვენს საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით, ტერიტორიულ მთლიანობასთან და ქვეყანაში განხორციელებულ რეფორმებთან დაკავშირებით, ამ ყველაფერთან მიმართებაში, დიდი ბრიტანეთის მხრიდან გვაქვს ძალიან დიდი მხარდაჭერა. საპარლამენტო დიალოგი, რომელიც რეგულარული და ძალიან თანმიმდევრულია, დარწმუნებული ვარ, რომ კიდევ უფრო მეტად მრავალფეროვანს და საინტერესოს და ყოვლისმომცველს გახდის მომავალში",- განაცხადა სოფიო ქაცარავამ.
საქართველო-დიდი ბრიტანეთის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელის, ჯონათან ჯანოგლის შეფასებით, საქართველოსა და დიდ ბრიტანეთს შორის ურთიერთობა კიდევ უფრო ღრმავდება.
"საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარესთან ძალიან საინტერესო შეხვედრა გვქონდა. ჩვენ საქართველოში პირველად, ორი წლის წინ, არჩევნების შემდეგ ჩამოვედით და ჩვენ ვიყავით პირველი ჯგუფი, რომელიც საქართველოს არჩევნების შემდეგ ეწვია. მოხარულები ვართ, რომ დავბრუნდით. ჩვენ ვნახეთ, როგორ განვითარდა საქართველო ბოლო ორი წლის განმავლობაში. ვნახეთ, როგორ მყარდება მტკიცე ურთიერთობა საქართველოსა და დიდ ბრიტანეთს შორის ბევრ სფეროში, მათ შორის, ვაჭრობის, განათლების, თავდაცვის მიმართულებით.
შეხვედრაზე ვისაუბრეთ იმ საერთო ღირებულებებზე, რომლებიც ჩვენს ქვეყნებს აკავშირებს ერთმანეთთან. მოველით, თქვენთან ერთად, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისა და პირველი კონსტიტუციის მიღებიდან 100 წლისთავის აღნიშვნას. ეს საქართველოსთვის ძალიან მნიშვნელოვანი თარიღია და ძალიან მოხარულები ვართ, რომ მას თქვენთან ერთად ვიზეიმებთ",- განაცხადა ჯონათან ჯანოგლიმ.
საქართველო-დიდი ბრიტანეთის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის დელეგაციის შემადგენლობაში დიდი ბრიტანეთის ლორდთა პალატის წევრები - ლორდი ფრანსის ნორსბრუქი და ლორდი ჯონ კილკლუნი და თემთა პალატის წევრი - გორდონ მარსდენი შედიან.