ქვეყნის პრესტიჟის საქმეა, რომ პრემიერი არ იყოს ბრალდებული ასეთ მძიმე დანაშაულში - ხოშტარია მუხთარლის საქმეზე
საქართველო, თბილისი - 14:21 | 21.02.2018 ნანახია: 1294
პრემიერ-მინისტრი არის ჩვენი ყველას პრემიერ-მინისტრი და ქვეყნის პრესტიჟის საქმეა, რომ არ იყოს ბრალდებული ასეთ მძიმე დანაშაულში, ძალიან კონკრეტული გარემოებების მითითებით, რაც ჩვენ მოვისმინეთ მუხთარლისგან, - ამის შესახებ „ევროპული საქართველოს“ წევრმა ელენე ხოშტარიამ აზებაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით განაცხადა.
მისი თქმით, 32 ავტორიტეტული არასამთავრობო ორგანიზაცია მთლიანად პარლამენტს მოუწოდებს, რომ როდესაც ხელისუფლება თავის ფუნქციას არ ასრულებს, პარლამენტმა აიღოს პასუხისმგებლობა და გასცეს პასუხი თუ როგორ შეიძლება შუა ქალაქიდან გაქრეს ადამიანი და აღმოჩნდეს სხვა ქვეყანაში. ხოშტარიამ იმედი გამოთქვა, რომ მუხთარლის საქმეზე საგამოძიებო კომიტეტის შექმნას კოლეგები მხარს დაუჭერენ.
„ევროპული საქართველოს“ მიერ მუხთარლის საქმეზე საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხი პარლამენტში რამდენიმე თვის წინ არის ინიცირებული, თუმცა გულწრფელად მინდა ვთქვა, რომ ეს არ არის ჩვენი პარტიული საკითხი, ეს არის საკითხი, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნის იმიჯისთვის, საერთაშორისო პრესტიჟისთვის, ჩვენს ქვეყანაში ადამიანის უფლებებისთვის, ეს არის საკითხი, რომელიც მნიშვნელოვანია ნებისმიერი პარლამენტარისთვის, პარლამენტის ღირსებისთვის როგორც ინსტიტუტისთვის, რადგან დღეს სწორედ პარლამენტის ჯერია, რომ აიღოს პასუხისმგებლობა, შევამციროთ ზიანი და არ დავტოვოთ საკითხი ისე, რომ საერთოდ არავინ არ იყოს პასუხისმგებელი.
გვახსოვს, თვეების წინ, როცა დავაყენეთ ეს საკითხი, თქვენ საუბრობდით, რომ ვაცადოთ გამოძიებას. მესმის, რომ ჩვენს შორის, განსახვავებული ნდობის ხარისხია გამოძიების მიმართ - ჩვენ ნაკლებად ვენდობით, თქვენ მეტად ენდობით. ჩვენთვის თავიდანვე ნათელი იყო რაც მოხდა. როდესაც ქალაქის შუაგულიდან ქრება და უბრალოდ, საზღვრიდან მეორე ქვეყანაში აღმოჩნდება, ნათელია, რომ ეს ვერ მოხდება ხელისუფლების ჩარევის გარეშე.
გიტოვებთ უფლებას, რომ თქვენ ენდობოდეთ გამოძიებას და ნაკლები ეჭვი გქონდეთ, მაგრამ არ არსებობს არც ერთი საღი არგუმენტი, მას შემდეგ რაც 8 თვის განმავლობაში არანაირი გამოძიება არ ჩატარებულა, არც ერთ კითხვაზე არ გაცემულა პასუხი და კითხვები ჩნდება მეტი და მეტი. კითხვები, რომელსაც სვამს ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტი, კითხვები, რომელსაც სვამს ევროპარლამენტი თავის რეზოლუციაში, კითხვები და კონკრეტული ბრალდებები ქვეყნის წინაშე. პრემიერ-მინისტრი არის ჩვენი ყველას პრემიერ-მინისტრი და ქვეყნის პრესტიჟის საქმეა, რომ არ იყოს ბრალდებული ასეთ მძიმე დანაშაულში, ძალიან კონკრეტული გარემოებების მითითებით, რაც ჩვენ მოვისმინეთ მუხთარლისგან", - განაცხადა ხოშტარიამ.