ნარკოპოლიტიკის მიმართულებით გადაწყვეტილების გაჭიანურება უკურეაქციას გვაძლევს - გახარია
საქართველო, თბილისი - 15:00 | 17.01.2018 ნანახია: 1249
ჩვენ უწყებაში ახლა აშკარა ვხედავთ, რომ ნარკოპოლიტიკის მიმართულებით გადაწყვეტილების მიღების პროცესის დროში გაჭიმვა უკვე უკურეაქციას გვაძლევს და დამატებითი რისკების შემქმნელია, ამიტომ ვთვლით, რომ კონკრეტული გადაწყვეტილებები რაც შეიძლება მალე უნდა მივიღოთ, – ამის შესახებ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი გახარიამ განაცხადა.
როგორც მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ მინისტრმა განაცხადა, შსს, როგორც ნარკოდანაშაულთან მებრძოლი უწყება ერთმნიშვნელოვნად მოითხოვს ნარკორეალიზაციის და გავრცელების ნაწილში დანაშაულის გამკაცრებას.
“ნარკოპოლიტიკასთან მიმართებაში მინდა, რამდენიმე საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან ასპექტს გავუსვა ხაზი. პირველი – მოგეხსენებათ, რომ ნარკოპოლიტიკის ძირითადი ამოცანა უნდა ის გახდეს, რომ საზოგადოებაში არ გაჩნდნენ ახალი მომხმარებლები და მოხდეს მომხმარებლების რეაბილიტაცია. ყველანაირი ჰუმანიზაცია და ე.წ. ლიბერალიზაცია ნარკოპოლიტიკის არანაირად არ უნდა აძლევდეს წახალისების რისკს, ეს არის მნიშვნელოვანი. მეორე მხრივ, ჩვენ, როგორც ნარკოდანაშაულთან მებრძოლი უწყება, ერთმნიშვნელოვნად მოვითხოვთ ნარკორეალიზაციის და გავრცელების ნაწილში დანაშაულის გამკაცრებას, მიუხედავად იმისა, რომ გვესმის ისეთი კომპონენტები, როგორიც არის მაგალითად, სასჯელების ვადები ან შემოწმების ფორმები, ეს ყველაფერი გადახედვადია და აქ ჰუმანურობის გარკვეული კორიდორი გვაქვს, აქ გვაქვს საშუალება, რომ უფრო პროგრესული გავხადოთ ჩვენი კანონმდებლობა”, – განაცხადა გიორგი გახარიამ, რომელმაც აქვე აღნიშნა, რომ ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მიმართულება ნარკოპოლიტიკის მხრივ არის ის, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე საკანონმდებლო ჩარჩო შეიქმნას.
„დღეს ისეთი შთაბეჭდილება რჩება, რომ საზოგადოების ზოგიერთ წევრს ჰგონია, რომ მარიხუანის მოხმარება არის დაშვებული, სინამდვილეში ეს ასე არ არის. ჩვენ ვთვლით, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შემდგომ, პირველ რიგში ეს მიმართულება არის მოსაწესრიგებელი და არის შესაქმნელი საკანონმდებლო ჩარჩო, რომ არ მოხდეს წახალისება და ჩვენი მოქალაქეების შეცდომაში შეყვანა. ჩვენ უწყებაში ახლა აშკარა ვხედავთ, რომ ნარკოპოლიტიკის მიმართულებით გადაწყვეტილების მიღების პროცესის დროში გაჭიმვა, უკვე უკურეაქციას გვაძლევს და დამატებითი რისკების შემქმნელია, ამიტომ ვთვლით, რომ ამ მიმართულებით კონკრეტული გადაწყვეტილებები რაც შეიძლება მალე უნდა მივიღოთ”, – განაცხადა შს მინისტრმა.