ზუგდიდის ყოფილმა მერმა და ვიცე მერმა საპატიმროები ვადაზე ადრე დატოვეს
საქართველო, თბილისი - 12:37 | 18.04.2020 ნანახია: 1093
ზუგდიდის ყოფილმა მერმა და ვიცე მერმა საპატიმროები ვადაზე ადრე დატოვეს. ლაშა გოგიასა და გია გულორდავას პატიმრობა შინაპატიმრობით შეეცვალათ და ისინი უკვე საკუთარ სახლებში იმყოფებიან.
სპეციალური პენიტენციურ სამსახურში განმარტავენ, რომ უწყების ადგილობრივი საბჭოების გადაწყვეტილებით, 50 მსჯავრდებულს, მათ შორის ლ.გ-ს და გ.გ-ს (ვინც მოიხადა სისხლის სამართლის კოდექსის 73-ე მუხლით დადგენილი ვადა), მოსახდელად დარჩენილი ვადა უფრო მსუბუქი სასჯელით – შინაპატიმრობით შეეცვალათ.
„შუამდგომლობით არავის მიუმართავს, ეს არის კანონით გათვალისწინებული, გარკვეული ვადის გასვლის შემდეგ ყველა პატიმარს ეხება ზოგს შინაპატიმრობა, ზოგს ვადაზე ადრე გათავისუფლება. შინაპატიმრობაში დაახლოებით სამი-ოთხი დღეა ვარ, რომელიც კანონით გვეკუთვნოდა პირველი მარტიდან“, - განაცხადა გულორდავამ.
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ყოფილი მერი და მისი მოადგილე თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ დიდი ოდენობით ქრთამის აღებაში სცნო. თითოეულ მათგანს სასჯელის სახით ორი წელი პატიმრობა, 4 წელი კი, პირობითი მსჯავრი განესაზღვრა. ისინი შარშან, პირველ ნოემბერს დააკავეს.