ხვალიდან კორონავირუსის საბოლოო დიაგნოსტირება საქართველოშიც იქნება შესაძლებელი
საქართველო, თბილისი - 15:04 | 03.02.2020 ნანახია: 3280
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორის ინფორმაციით, ხვალიდან, 4 თებერვლიდან, კორონავირუსის იმ ქვეტიპის საბოლოო დიაგნოსტირება, რომელიც გავრცელებულია ჩინეთში, საქართველოშიც იქნება შესაძლებელი.
ამის შესახებ ამირან გამყრელიძემ დღეს გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ დიაგნოსტირება ლუგარის ლაბორატორიაში იქნება შესაძლებელი. ამირან გამყრელიძის თქმით, საქართველო კვლავ რჩება დაბალი რისკის ქვეყანათა ჯგუფში, რადგან ქვეყანაში კორონავირუსის არც ერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა.
როგორც გამყრელიძემ აღნიშნა, ინფექციურ საავდამყოფოში მოთავსებული სამი პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია.
"სამივეს კლინიკური მდგომარეობა არის დამაკმაყოფილებელი, მიმდინარეობს მათზე დაკვირვება. სამივე გახლავთ საქართველოს მოქალაქე, სამივეს აქვს ისტორია ჩინეთში ყოფნისა სხვადასხვა პერიოდში. აქედან ერთია, რომელიც იყო ყველაზე უფრო დაზიანებულ რეგიონში, ქალაქ უხანში. ამიტომ მათზე დაკვირვება მიმდინარეობს. ისინი გამოკვლეული არიან ჩვენთან 22 რესპირატორულ ვირუსზე, რომლებსაც ჩვენ ვიკვლევთ ლუგარის ცენტრში. 2 ადამიანის სინჯები გადაგზავნილია ევროპის ერთერთ რეფერალურ ლაბორატორიაში, კერძოდ, როტერდამში და დიდი იმედი გვაქვს, რომ პასუხები გვექნება უკვე ხვალ", - აღნიშნა გამყრელიძემ.