ხელისუფლებამ უნდა იმოქმედოს მტკიცედ, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, არ მისცეს საოკუპაციო ძალას ვითარების გამწვავების საშუალება ისე, რომ უკან არ დავიხიოთ - ბაქრაძე
საქართველო, თბილისი - 14:38 | 30.08.2019 ნანახია: 1572
ხელისუფლებამ უნდა იმოქმედოს ძალიან მტკიცედ, უნდა იმოქმედოს მშვიდად და ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, ევროკავშირის მისიასთან ერთად, არ მისცეს საოკუპაციო ძალას ვითარების გამწვავების საშუალება ისე, რომ უკან არ დავიხიოთ, – ამის შესახებ „ევროპული საქართველოს“ ლიდერმა, დეპუტატმა, დავით ბაქრაძემ სოფელ ჩორჩანასთან დაკავშირებით განვითარებულ მოვლენებზე კომენტირებისას განაცხადა.
ბაქრაძე აღნიშნავს, რომ საოკუპაციო ძალა, აგრძელებს ჩვენს ოკუპაციას, ღობავს ჩვენს სოფლებს, იტაცებს ადამიანებს „გაღმა შეედავეს“ პრინციპით ცდილობს, ახლა ქართულ მხარეს გააუქმებინოს სრულიად კანონიერი პოლიციის საგუშაგო.
მისი თქმით, საქართველოს ხელისუფლება ამას არ უნდა დათანხმდეს, მტკიცედ და ამასთანავე, მშვიდად უნდა იმოქმედოს.
„რა თქმა უნდა, ჩვენ ამას არ უნდა დავთანხმდეთ და არამხოლოდ ეს კონკრეტული საგუშაგო უნდა იქნას შენარჩუნებული, არამედ უნდა აღდგეს სხვა საპოლიციო პოსტებიც, რომლებიც გაუქმებული იქნა ბოლო წლების განმავლობაში. ქართული პოლიციის ყოფნა არის აუცილებელი წესრიგისა და მშვიდობის დაცვისთვის, ქართული პოლიციის ყოფნა არის მნიშვნელოვანი ჩვენი მოქალაქეების უსაფრთხოების უზრუნველყოფისთვის. ამიტომ, ამ კონკრეტულ საკითხში, ჩვენ, როგორც ოპოზიცური პარტია, მთლიანად ვუჭერთ მხარს პოსტის შენარჩუნებას. ხელისუფლებამ უნდა იმოქმედოს ძალიან მტკიცედ, უნდა იმოქმედოს მშვიდად და ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, ევროკავშირის მისიასთან ერთად, არ მისცეს საოკუპაციო ძალას ვითარების გამწვავების საშუალება ისე, რომ უკან არ დავიხიოთ“, – განაცხადა დავით ბაქრაძემ.
სოფელ ჩორჩანას საგუშაგოსთან დაკავშირებით ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლების მოთხოვნის ვადა ამოიწურა. მათ ქართული პოსტის გაუქმება 30 აგვისტოს 06:00 საათამდე მოითხოვეს.