აშშ-ს ეკონომიკური სანქციების გამო „თიბისი ბანკმა“ ირანის მოქალაქეების ანგარიშები დაბლოკა
საქართველო, თბილისი - 19:13 | 21.05.2018 ნანახია: 2018
აშშ-ს ეკონომიკური სანქციების გამო საქართველოს ერთ-ერთმა წამყვანმა „თიბისი ბანკმა“ ირანის მოქალაქეების ანგარიშები დაბლოკა. ირანული საინფორმაციო სააგენტო Mehr-ის ინფორმაციით, საქართველოში ირანელების საბანკო ანგარიშების დაბლოკვასთან დაკავშირებით განცხადება ირან-საქართველოს სავაჭრო პალატის თავმჯდომარემ სეიდე ფატემეჰ მუგიმი გააკეთა და აღნიშნა, რომ „ეს საკითხი გამოვიკვლიეთ. მოკლედ გვიპასუხეს, რომ ზოგიერთი ირანელის ანგარიში დაბლოკილია. ამჟამად ზოგიერთ მიზეზთა გამო ახალ ანგარიშებს არ ხსნიან.“ მუგიმის თქმით, ირანელის ზოგიერთი მოქალაქის ანგარიშის დაბლოკვა აშშ-ს ეკონომიკური სანქციების გამო მოხდა. გამოცემა ასევე წერს, რომ „თიბისი ბანკის“ მიერ მიღებული გადაწყვტილებით სანქციები ასევე გავრცელდა სირიის, სუდანის, ჩრდილოეთ კორეის, ლიბიის და კუბას მოქალაქეებზე, , რომლებზეც ეკონომიკური სანქციები ვრცელდება, მოქალაქეები, საქართველოში ბინადრობის აღების გარეშე ანგარიშს ვერ ხსნიან.