ჩინეთი საქართველოს მიმართულებით სარკინიგზო კონტეინერების მოსაზიდად ფინანსურ დახმარების გაწევის შესაძლებლობას განიხილავს
საქართველო, თბილისი - 13:26 | 13.04.2018 ნანახია: 1314ჩინეთიდან საქართველოს მიმართულებით სარკინიგზო კონტეინერების მოსაზიდად ფინანსური დახმარების საკითხს განიხილავს, - განაცხადა ჩინეთის ტრანსპორტის მინისტრმა ლი სიაოპენმა საქართველოს პირველ ვიცე-პრემიერთან, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრ დიმიტრი ქუმსიშვილთან შეხვედრაზე. მისი თქმით, ჩინეთი მზადაა, ხელი შეუწყოს საქართველოს „სარტყელისა და გზის“ ინიციატივის ფარგლებში ე.წ. „შუა დერეფნის“ განვითარებას და აღნიშნულ სარკინიგზო დერეფნის მეტად დატვირთვას.
აღნიშნული განცხადება მოყვა ქართული მხარის ინტერესს იმის შესახებ, რომ ჩინეთში ე.წ. „შუა დერეფნის“ პოპულარიზების მიზნით საქართველოს ორგანიზებით „როუდ შოუები“ მოეწყოს. ამ მხრივ კი მნიშვნელოვანია ჩინეთის ადგილობრივი პროვინციების სამთავრობო სექტორის ფინანსური და ორგანიზაციული კუთხით მხარდაჭერა.
პირველი ვიცე-პრემიერი დიმიტრი ქუმსიშვილი 2-დღიანი ვიზიტით ჩინეთში იმყოფება, რომლის დროსაც უკვე შეხვდა კომერციის მინისტრსა და განვითარებისა და რეფორმების კომიტეტის ხელმძღვანელობას.