დედამიწაზე მამაკაცებს ამოწყვეტა ემუქრებათ
საქართველო, თბილისი - 15:00 | 22.01.2018 ნანახია: 1657
დედამიწაზე მამაკაცებს ამოწყვეტა ემუქრებათ. ასეთი არასაიმედო პროგნოზი გააკეთა კენტის უნივერსიტეტის ბრიტანელმა გენეტიკოსმა დარენ გრიფინმა.
მეცნიერისა და მისი კოლეგების აზრით, პრობლემა იმაში მდგომარეობს, რომ Y-ქრომოსომა, რომელიც პასუხს აგებს ნაყოფის მამრობით სქესზე, თავისი ფუქნციის შესრულებას შეწყვეტს.
მეცნიერები აღნიშნავენ, რომ Y-ქრომოსომების ეტაპობრივი სიკვდილი უკვე ათობით წელია გრძელდება.
ამასთან მკვლევარები ვარაუდობენ, რომ მამაკაცის ქრომოსომის შიგნით არ არის სიცოცხლისთვის აუცილებელი გენები, ამიტომ ევოლუციის პროცესისთვის ეს თვისება საჭირო არ არის.
გენესტიკოსები მამაკაცებს ამშვიდბენ, რომ მათთვის არასასიამოვნო მოვლენა დიდი ხნის შემდეგ მოხდება. გენეტიკოსების გათვლებით, ძლიერი სქესის წარმომადგენლები ხუთი მლნ წლის შემდეგ ამოწყდებიან. თუმცა სპეციალისტების თქმით, ქრომოსმა გადარჩენისთვის იბრძოლებს და შეიმუშავებს მექანიზმს, რომელიც სიკვდილის პროცესს შეანელებს. კერძოდ, დროთა განმავლობაში მამაკაცის გენის სხვა ქრომოსომაში მიგრაცია მოხდება.